  • 2SEPC330MW
2SEPC330MW
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC330MW
HK JDW NO:
590-2SEPC330MW
Package:
Radial, Can
Datasheet:
2SEPC330MW
Purchasing and Inquiry
2SEPC330MW Overview
5.6A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.In order to fully perform its function, 280mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.Moreover, the part has a dissipation factor 10 %.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
2SEPC330MW Features
5.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC330MW Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC330MW
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    5.6A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%