  • 2SEPC390M+TSS
2SEPC390M+TSS
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC390M+TSS
HK JDW NO:
590-2SEPC390M+TSS
Purchasing and Inquiry
2SEPC390M+TSS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.9A @ 100kHz.ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm is observed in this electrical device.In place is a comp6nt with a pin number of 6.To fully perform the function of 195mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.The dissipation factor of the part is 12 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
2SEPC390M+TSS Features
3.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC390M+TSS Applications
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC390M+TSS
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm