  • 2SEPC470MZ+TSS
2SEPC470MZ+TSS
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC470MZ+TSS
HK JDW NO:
590-2SEPC470MZ+TSS
Purchasing and Inquiry
2SEPC470MZ+TSS Overview
4.18A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm, this electrical device works as follows.The comp9nt with the pin number 9 remains in place.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 209mA @ 120Hz to function properly.There is a dissipation factor of 10 % for the part.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
2SEPC470MZ+TSS Features
4.18A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC470MZ+TSS Applications
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC470MZ+TSS
  • Number of Pins
    9
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.18A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    209mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.18A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm