  • 2SEPC470MZ
2SEPC470MZ
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC470MZ
HK JDW NO:
590-2SEPC470MZ
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
2SEPC470MZ Overview
For power systems, 4.18A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm is observed in this electrical device.The 9 pin remains in place.To fully perform the function of 209mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.Various factors contribute to the dissipation factor of 10 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
2SEPC470MZ Features
4.18A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC470MZ Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC470MZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    4.18A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    209mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.18A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm