  • 2SEPC560M+TSS
2SEPC560M+TSS
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC560M+TSS
HK JDW NO:
590-2SEPC560M+TSS
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
2SEPC560M+TSS Overview
Systems need 3.9A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 10mOhm.The 6 pin remains in place.In order for 195mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.The dissipation factor for this part is 12 %.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
2SEPC560M+TSS Features
3.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC560M+TSS Applications
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC560M+TSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    3.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm