  • 2SEPC560MX
2SEPC560MX
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC560MX
HK JDW NO:
590-2SEPC560MX
Purchasing and Inquiry
2SEPC560MX Overview
4.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 8mOhm.This comp9nt's pin number is 9.For 235mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.The dissipation factor for this part is 10 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
2SEPC560MX Features
4.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC560MX Applications
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC560MX
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    280μA
  • Ripple Current
    4.7A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    235mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm