  • 2SEPC560MZ
2SEPC560MZ
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC560MZ
HK JDW NO:
590-2SEPC560MZ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
560μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Bulk 7mOhm OS-CON™, SEPC Through Hole Polymer General Purpose
Quantity:
In Stock : 292
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC560MZ
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.18A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    209mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.18A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm