  • 2SEPC820MD
2SEPC820MD
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC820MD
HK JDW NO:
590-2SEPC820MD
Purchasing and Inquiry
2SEPC820MD Overview
5.3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.The device has an ESR of 8mOhm.In place is a comp7nt with a pin number of 7.For 265mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.A dissipation factor of 10 % is significant for this part.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
2SEPC820MD Features
5.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC820MD Applications
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC820MD
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    265mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm