  • 2SEPC820MY
2SEPC820MY
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC820MY
HK JDW NO:
590-2SEPC820MY
Purchasing and Inquiry
2SEPC820MY Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 7.2A @ 100kHz.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 5mOhm on this electrical device.The 9 pin remains in place.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.Note that this part has a dissipation factor of 10 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
2SEPC820MY Features
7.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC820MY Applications
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC820MY
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    7.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm