  • 3.0SMC33A
3.0SMC33A
advertisement
Manufacturer No:
3.0SMC33A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-3.0SMC33A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3.0SMC33A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3.0SMC33A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Reverse
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    3.0SMC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    365A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    70V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    33V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    36.7V