  • 3005P-1-501
3005P-1-501
advertisement
Manufacturer No:
3005P-1-501
HK JDW NO:
103-3005P-1-501
Package:
Datasheet:
3005P-1-501
Description:
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3005P-1-501
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    1.28g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3005 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.310 x 0.160 Facex0.749L 7.87mmx4.06mmx19.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Base Part Number
    3005P
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    0.381mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    20
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    7.874mm