  • 3006P-7-204LF
3006P-7-204LF
advertisement
Manufacturer No:
3006P-7-204LF
HK JDW NO:
103-3006P-7-204LF
Package:
Datasheet:
3006P-7-204LF
Description:
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN
Step5Bar-code shipping tag
3006P-7-204LF
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.190 Facex0.750L 6.35mmx4.83mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    750mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    4.83mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.33mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    7519
  • Rated Temperature
    70°C
    15
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    5400 deg
  • Height
    6.35mm