  • 302R29W681MV3E-****-SC
302R29W681MV3E-****-SC
advertisement
Manufacturer No:
302R29W681MV3E-****-SC
HK JDW NO:
407-302R29W681MV3E-****-SC
Package:
1808 (4520 Metric)
Description:
SC 680pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
302R29W681MV3E-****-SC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SC
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Capacitance
    680pF
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    2.03mm
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height
    2.16mm
  • Length
    4.8mm
  • Thickness (Max)
    0.085 2.16mm
  • Thickness
    2.159mm