  • 3046L-1-102
3046L-1-102
advertisement
Manufacturer No:
3046L-1-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3046L-1-102
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
3046L-1-102
Purchasing and Inquiry
3046L-1-102 Overview
As a preventative measure, linear position sensors are packaged in Module, Wire Leads, Threaded packages. Bulk is the package for this electronic component. The linear position measurement sensors can resist the passage of 1kOhm currents. A linear position measuring sensor should dissipate 0.125W power and should not sustain damage.
3046L-1-102 Features
Operating Temperature: -55°C~125°C
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Module, Wire Leads, Threaded
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
Resistance Tolerance: ±20%
3046L-1-102 Applications
There are a lot of Bourns Inc. 3046L-1-102 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • EGR valve position
  • Volume control on audio equipment
  • Ride Height Position Sensor
  • Materials testing machines
  • Voice coil testing
  • Joysticks
  • Robotic joint position detection
  • Non-Contacting Potentiometer
  • Irrigation equipment pivot control
  • Cylinder and valve position sensing
Step5Bar-code shipping tag
3046L-1-102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Wire Leads, Threaded
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lead Wire
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -10001000 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Potentiometer
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Technology
    Resistive
  • Depth
    5.69mm
  • Construction
    Sealed
  • Base Part Number
    3046L
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Actuator Type
    Round Shaft
  • Size Code
    7726
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    ±5%
  • Resistance Tolerance
    ±20%
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
  • Length
    40.41mm