  • 3059Y-1-204LF
3059Y-1-204LF
advertisement
Manufacturer No:
3059Y-1-204LF
HK JDW NO:
103-3059Y-1-204LF
Description:
TRIMMER 200K OHM 1W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3059Y-1-204LF
    Select All
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    7920 deg
  • Ganging Number
    1
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Resistor Type
    TRIMMER
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    12.7mm
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.71 mm
  • Rated Temperature
    70°C