  • 305PHC400K
305PHC400K
advertisement
Manufacturer No:
305PHC400K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-305PHC400K
Package:
Axial
Datasheet:
305PHC400K
Purchasing and Inquiry
305PHC400K Overview
3.8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) is present on the device.A temperature of -40°C~85°C is suitable for operation of the device.
305PHC400K Features
3.8mOhm equivalent series resistance (ESR)
305PHC400K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 305PHC400K applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Switch-mode power supplies
  • VCO's
  • Audio/video equipment
  • RFI for automotive
  • Snubbering
  • Filtering
  • Bypassing
  • Matching networks
  • Switch mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
305PHC400K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHC
  • Size / Dimension
    0.827Diax1.339L 21.00mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR, Low ESL
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.8mOhm
  • Life (Hours)
    30000 hours
  • Dissipation Factor
    0.0005 %
  • Diameter
    21mm