  • 3090R-103H
3090R-103H
advertisement
Manufacturer No:
3090R-103H
HK JDW NO:
79-3090R-103H
Step5Bar-code shipping tag
3090R-103H
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    3090R
  • Size / Dimension
    0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    2.79mm
  • Current Rating
    120mA
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    5Ohm Max
  • Max DC Current
    120mA
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Q @ Freq
    20 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • Case/Size Code
    1010
  • Height
    1.27mm
  • Height Seated (Max)
    0.050 1.27mm