  • 30CTQ060
30CTQ060
advertisement
Manufacturer No:
30CTQ060
HK JDW NO:
884-30CTQ060
Package:
TO-220-3
Datasheet:
30CTQ060
Step5Bar-code shipping tag
30CTQ060
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 30CTQ060.
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    30CTQ060
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    800μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Forward Voltage
    820mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Peak Reverse Current
    800μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V