  • 30HFUR-400
30HFUR-400
advertisement
Manufacturer No:
30HFUR-400
HK JDW NO:
884-30HFUR-400
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
30HFUR-400
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.45V @ 30A -40°C~125°C 35μA @ 400V Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
30HFUR-400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Supplier Device Package
    DO-203AB
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Current Rating
    30A
  • Base Part Number
    30HFUR
  • Polarity
    Reverse
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    35μA @ 400V
  • Output Current
    30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.45V @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Max Surge Current
    475A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    80 ns
  • Peak Reverse Current
    35μA
  • Reverse Voltage
    400V