  • 30KPA288
30KPA288
advertisement
Manufacturer No:
30KPA288
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-30KPA288
Datasheet:
30KPA288
Step5Bar-code shipping tag
30KPA288
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 30KPA288 .
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    30KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Axial
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    288V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Dissipation-Max
    8W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    304.01V
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Clamping Voltage
    493.4V
  • Peak Pulse Current
    64.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    288V
  • Max Surge Current
    64.5A
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Breakdown Voltage
    321.8V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W