  • 3223W-1-500
3223W-1-500
advertisement
Manufacturer No:
3223W-1-500
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3223W-1-500
Quantity:
In Stock : 158
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3223W-1-500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® 3223 - Sealed
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.154 x 0.125 Face x 0.164 H 3.90mmx3.18mmx4.16mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3223W
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    1512
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    11
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    3960 deg
  • Height
    4.1656mm