  • 3223W-1-501
3223W-1-501
advertisement
Manufacturer No:
3223W-1-501
HK JDW NO:
103-3223W-1-501
Description:
TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP
Step5Bar-code shipping tag
3223W-1-501
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    Trimpot® 3223 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.154 x 0.125 Face x 0.164 H 3.90mmx3.18mmx4.16mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    125mW
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3223W
  • Termination Style
    J Lead
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Size Code
    1512
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    11
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    3960 deg
  • Height
    4.1656mm