  • 3224X-2-503E
3224X-2-503E
advertisement
Manufacturer No:
3224X-2-503E
HK JDW NO:
103-3224X-2-503E
Package:
Datasheet:
3224X-2-503E
Description:
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 5.7 X 5.3mm) Gull Wing SMD Embossed T/R
Step5Bar-code shipping tag
3224X-2-503E
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Trimpot® 3224 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.189 x 0.138 Face x 0.209 H 4.80mmx3.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    5.7mm
  • Base Part Number
    3224X
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Size Code
    1914
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    5.2832mm