  • 3250W-1-102
3250W-1-102
advertisement
Manufacturer No:
3250W-1-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3250W-1-102
Package:
Datasheet:
3250W-1-102
Description:
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN TOP ADJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3250W-1-102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount, PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.700971g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Trimpot® 3250 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.220 Face x 0.500 H 12.70mmx5.59mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    5.59mm
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3250W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    13.33mm
  • Lead Diameter
    0.71 mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Ganging Number
    1
  • Height
    12.7mm