  • 3252L-1-501LF
3252L-1-501LF
advertisement
Manufacturer No:
3252L-1-501LF
HK JDW NO:
103-3252L-1-501LF
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 500 ohm 1/2 Sealed Wire Leads
Step5Bar-code shipping tag
3252L-1-501LF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.187 Face x 0.500 H 12.70mmx4.75mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    Lead Wire
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3252L
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Working Voltage
    400V
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    12.7mm