  • 3260W-1-501
3260W-1-501
advertisement
Manufacturer No:
3260W-1-501
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3260W-1-501
Package:
Datasheet:
3260W-1-501
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3260W-1-501
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±70ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    4.32mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3260W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.41 mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    11
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    3960 deg
  • Ganging Number
    1
  • Height
    6.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    425.242847mg
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    Trimpot® 3260 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%