  • 3262W-1-503LF
3262W-1-503LF
advertisement
Manufacturer No:
3262W-1-503LF
HK JDW NO:
103-3262W-1-503LF
Package:
Datasheet:
3262W-1-503LF
Description:
BOURNS 3262W-1-503LF TRIMMER, 12 TURN, 50KR, 0.25W
Step5Bar-code shipping tag
3262W-1-503LF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3262 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    4.32mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Base Part Number
    3262W
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2517
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    6.35mm