  • 3266W-1-123LF
3266W-1-123LF
advertisement
Manufacturer No:
3266W-1-123LF
HK JDW NO:
103-3266W-1-123LF
Package:
Datasheet:
Description:
In a Tube of 50, 12kO Through Hole Trimmer Potentiometer 0.25W Top Adjust Bourns 3266 Series
Step5Bar-code shipping tag
3266W-1-123LF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    425.242847mg
  • Series
    Trimpot® 3266 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.270 H 6.35mmx4.31mmx6.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    12kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    4.5mm
  • Base Part Number
    3266W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Height
    6.858mm
  • Length
    6.71mm