  • 3269P-1-503GLF
3269P-1-503GLF
advertisement
Manufacturer No:
3269P-1-503GLF
HK JDW NO:
103-3269P-1-503GLF
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD
Step5Bar-code shipping tag
3269P-1-503GLF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    L BEND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.205 H 6.35mmx4.32mmx5.21mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    8.39mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3269P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    300V
  • Size Code
    2525
  • Rated Temperature
    85°C
    12
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    5.207mm