  • 3296W-1-253A
3296W-1-253A
advertisement
Manufacturer No:
3296W-1-253A
HK JDW NO:
103-3296W-1-253A
Step5Bar-code shipping tag
3296W-1-253A
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H 9.53mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    25kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Base Part Number
    3296W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.4mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    10.033mm