  • 3296Y-1-222LF
3296Y-1-222LF
advertisement
Manufacturer No:
3296Y-1-222LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3296Y-1-222LF
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3296Y-1-222LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    850.485694mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3296 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H 9.53mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Base Part Number
    3296Y
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Height
    10.033mm