  • 3296Z-1-254LF
3296Z-1-254LF
advertisement
Manufacturer No:
3296Z-1-254LF
HK JDW NO:
103-3296Z-1-254LF
Description:
TRIMMER 250KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3296Z-1-254LF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.395 x 0.190 Face x 0.395 H 10.03mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    250kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.4mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    10.033mm