  • 32FB4403
32FB4403
advertisement
Manufacturer No:
32FB4403
HK JDW NO:
192-32FB4403
Package:
Radial, Can
Datasheet:
32FB4403
Description:
MPF 3μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
32FB4403
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 32FB4403 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MPF
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.156Lx1.313W 54.76mmx33.35mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • HTS Code
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    20.6502mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.813 20.64mm
  • Height Seated (Max)
    2.630 66.80mm