  • 32SEQP18M
32SEQP18M
advertisement
Manufacturer No:
32SEQP18M
HK JDW NO:
590-32SEQP18M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
32SEQP18M
Purchasing and Inquiry
32SEQP18M Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.5A @ 100kHz to power systems.There is a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 125mA @ 120Hz to function properly.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
32SEQP18M Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
32SEQP18M Applications
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
32SEQP18M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 32SEQP18M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SEQP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.115mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm