  • 3309W-1-501
3309W-1-501
advertisement
Manufacturer No:
3309W-1-501
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-3309W-1-501
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3309W-1-501
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    868mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    250 ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Blue
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    500mW
  • Construction
    Open Frame
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    235 deg
  • Ganging Number
    1
  • Diameter
    9mm
  • Height
    10.9982mm
  • Length
    8.9916mm
  • Width
    4.7244mm