  • 3310Y-101-102L
3310Y-101-102L
advertisement
Manufacturer No:
3310Y-101-102L
HK JDW NO:
103-3310Y-101-102L
Package:
Datasheet:
3310Y-101-102L
Description:
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3310Y-101-102L
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    9.53mm
  • Base Part Number
    3310Y
  • Military Standard
    Not
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Size - Body
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.204 H 9.53mmx9.53mmx5.18mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    9.53mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm