  • 3313J-2-202E
3313J-2-202E
advertisement
Manufacturer No:
3313J-2-202E
HK JDW NO:
103-3313J-2-202E
Package:
Datasheet:
3313J-2-202E
Description:
Trimmer Resistors - SMD 3MM TRIM POT 2K SMD SEALED
Step5Bar-code shipping tag
3313J-2-202E
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3313 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.138 x 0.126 Face x 0.087 H 3.50mmx3.20mmx2.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    J-Hook
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    3.5mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3313J
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    250 deg
  • Height
    2.2098mm