  • 3329H-1-201
3329H-1-201
advertisement
Manufacturer No:
3329H-1-201
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3329H-1-201
Package:
Datasheet:
3329H-1-201
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3329H-1-201
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    566.990462mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3329 - Sealed
  • Size / Dimension
    Round - 0.250Dia x 0.180 H 6.35mmx4.57mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    White
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3329H
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.78mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Height
    4.572mm