  • 3362P-1-473
3362P-1-473
advertisement
Manufacturer No:
3362P-1-473
HK JDW NO:
103-3362P-1-473
Package:
Datasheet:
3362P-1-473
Description:
TRIMMER 47K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3362P-1-473
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Weight
    566.990462mg
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3362 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    47kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    3362P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Height
    4.699mm