  • 3362R-1-502
3362R-1-502
advertisement
Manufacturer No:
3362R-1-502
HK JDW NO:
103-3362R-1-502
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3362R-1-502
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.99mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3362R
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.46mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2628
  • Rated Temperature
    70°C
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    4.699mm