  • 3362U-1-500
3362U-1-500
advertisement
Manufacturer No:
3362U-1-500
HK JDW NO:
103-3362U-1-500
Package:
Datasheet:
Description:
Res Cermet Trimmer 50 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
3362U-1-500
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.99mm
  • Base Part Number
    3362U
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    5.46mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    4.699mm