  • 3362U-1-501LF
3362U-1-501LF
advertisement
Manufacturer No:
3362U-1-501LF
HK JDW NO:
103-3362U-1-501LF
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3362U-1-501LF
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.99mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.46mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2628
  • Rated Temperature
    70°C
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    4.699mm