  • 336ULG025MFF
336ULG025MFF
advertisement
Manufacturer No:
336ULG025MFF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-336ULG025MFF
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
336ULG025MFF Overview
There is a 6.03Ohm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.
336ULG025MFF Features
a 6.03Ohm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
336ULG025MFF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 336ULG025MFF applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
336ULG025MFF
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    33μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.03Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.87A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    9.017mm