  • 337ALG035MGBJ
337ALG035MGBJ
advertisement
Manufacturer No:
337ALG035MGBJ
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-337ALG035MGBJ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
337ALG035MGBJ
Purchasing and Inquiry
337ALG035MGBJ Overview
For power systems, 3.9A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 21mOhm.For 195mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
337ALG035MGBJ Features
3.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 21mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
337ALG035MGBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 337ALG035MGBJ applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
337ALG035MGBJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    ALG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    330μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    3.9A
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm