  • 337KBM016M
337KBM016M
advertisement
Manufacturer No:
337KBM016M
HK JDW NO:
373-337KBM016M
Datasheet:
337KBM016M
Description:
KBM 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
337KBM016M
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KBM
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    804mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0528mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    320mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    640mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm