  • 337ULR025MGU
337ULR025MGU
advertisement
Manufacturer No:
337ULR025MGU
HK JDW NO:
373-337ULR025MGU
Datasheet:
337ULR025MGU
Purchasing and Inquiry
337ULR025MGU Overview
For power systems, 2.7A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 45mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 135mA @ 120Hz to fully perform its function.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
337ULR025MGU Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
337ULR025MGU Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 337ULR025MGU applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
337ULR025MGU
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    ULR
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    135mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm