  • 337UVR010MFBJ
337UVR010MFBJ
advertisement
Manufacturer No:
337UVR010MFBJ
HK JDW NO:
373-337UVR010MFBJ
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
337UVR010MFBJ
Purchasing and Inquiry
337UVR010MFBJ Overview
Systems need 4.39A @ 120kHz ripple current at high frequency to be powered.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 14mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 219.5mA @ 120Hz to fully perform its function.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
337UVR010MFBJ Features
4.39A @ 120kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
337UVR010MFBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 337UVR010MFBJ applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
337UVR010MFBJ
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    UVR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.39A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    219.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.39A @ 120kHz
  • Height Seated (Max)
    0.484 12.30mm