  • 3386S-1-504TLF
3386S-1-504TLF
advertisement
Manufacturer No:
3386S-1-504TLF
HK JDW NO:
103-3386S-1-504TLF
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 500KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3386S-1-504TLF
    Select All
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Finger Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    9.525mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.375 H 9.53mmx9.53mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    10.41mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3386S
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W