  • 338TTA025M
338TTA025M
advertisement
Manufacturer No:
338TTA025M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-338TTA025M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
338TTA025M
Description:
TTA 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.630Diax1.220L 16.00mmx31.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 662
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
338TTA025M
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    45.359237g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TTA
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.630Diax1.220L 16.00mmx31.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    106mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.475mA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.21
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.176A @ 50kHz
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
  • Diameter
    16mm
  • Height
    30mm