  • 33DVIR-24S1B
33DVIR-24S1B
advertisement
Manufacturer No:
33DVIR-24S1B
Manufacturer:
Conec
HK JDW NO:
164-33DVIR-24S1B
Package:
Datasheet:
Description:
Conn DVI F 24 POS 1.905mm Solder RA Thru-Hole 24 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
33DVIR-24S1B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Horizontal, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Mounting Feature
    Flange, Horizontal
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell/Shielding Material
    Zinc Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    DVI-I, Dual Link
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Filter Feature
    YES
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    11mm
  • Insulation Color
    White
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    3
  • Number of Contacts
    24
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.387 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    2000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.075 inch
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    1.5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Number of Ports
    1
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.075 inch
  • Length
    36.8mm